Yerel Basında Özel Yedibilim Anaokulu Etkinliği

Afyonkarahisar’da hizmet veren Özel Yedibilim Anaokulu öğrencileri “Orman Okulu” etkinliği kapsamında ormana gidiyor ve doğayı yerinde keşfediyor. Çocuklar bu etkinlikle sınıf ortamından çıkıyor, doğayla iç içe oluyor bu sayede gözlem yetenekleri gelişiyor.

Ayonkarahisar’da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan Özel Yedibilim Anaokulu, Orman Okulu etkinliği kapsamında anlamlı bir eğitim hizmeti sunuyor. Bu kapsamda okulda eğitim gören çocuklar öğretmenleri ile birlikte sınıf ortamının dışına çıkararak ormana gidiyor. Burada gözlem yaparak doğayı keşfeden çocuklar hem eğleniyor hem öğreniyor. Etkinlik hakkında Afyon Postası’na konuşan Okul Öncesi Öğretmeni Seda Seçer okul hakkında merak edilenleri şu şekilde anlattı:

WhatsApp Image 2022-12-26 at 18.26.17

4 MEVSİM BOYUNCA ÖĞRENCİLERİMİZLE DOĞAYI KEŞFETMEYİ HEDEFLİYORUZ

Okulumuz Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel bir okul. Orman okulu etkinliği kapsamında bugün öğrencilerimizle ormana geldik.  Öğrencilerimiz ormanda yaşayarak öğreniyorlar. Orman okulu kapsamında öğrencilerimizle birlikte doğayı keşfediyoruz. 4 mevsim boyunca öğrencilerimizle doğayı keşfetmeyi hedefliyoruz.  Çocuklar sınıf ortamından çıktıkları için artık doğayla iç içe oldukları için çok iyi gözlem ve incelemelerde bulunuyorlar çok seviyorlar.

SAĞLIKLI GÖZLEM İÇİN SÜREÇ ÇOK ÖNEMLİ

Orman okulu kapsamında süreç çok önemli kısa süreli süreçlerle geliyoruz en fazla 2 hafta ara vermek gerekiyor. Çünkü çocukların gözlemlerini sağlıklı olarak yapabilmeleri için süreç çok önemli biz her hafta geliyoruz. Hava şartlarına göre de 2 haftada bir olarak da değişebiliyor.

WhatsApp Image 2022-12-26 at 18.26.16 (1)

ATEŞ YAKIP ETKİNLİKLER YAPIYORUZ

Biz önceki hafta geldiğimizde kozalakları inceledik, taşları inceledik. Öğretmen arkadaşlarımızla birlikte burada ateş yakıyoruz ve birlikte etkinlikler yapıyoruz. Doğa olaylarını inceliyoruz. Mesela 4 mevsim boyunca hava olayları neyse onları keşfediyoruz. Sonbahar mevsiminde yaprakları incelemiştik şimdi de buzları ve kar tanelerini inceliyorlar.

WhatsApp Image 2022-12-26 at 18.26.17 (2)

SOĞUK HAVA YOKTUR, YANLIŞ KIYAFET SEÇİMİ VARDIR

Soğuk havalarda tabi ki de ebeveynler endişeleniyorlar. Havalar soğudu üşüyebilirler, hasta olabilirler, ilaç kullanıyoruz diye endişeleniyorlar ama uzmanların araştırmalarına göre soğuk hava çocukları hasta etmiyor. Önemli olan çocukların doğru kıyafet seçimi. Doğru kıyafetle doğaya çıkabilirler. Soğuk hava yoktur, yanlış kıyafet seçimi vardır. Aynı zamanda uzmanların bir araştırmasına göre çocuklar temiz havadan çok mahrum kalıyor. Genelde şehirleşmiş binalarda kalıyoruz ve hep eğitimimiz sınıf ortamında işleniyor. Kapalı ortamlarda mikropların yayılması daha fazladır. Çocukların bu yüzden doğal ortama çıkıp temiz hava ve oksijen almaları gerekmektedir.

WhatsApp Image 2022-12-26 at 18.26.17 (1)

RİSK ALMA BECERİLERİ GELİŞİYOR!

Orman okulu aynı zamanda çocukların risk alma becerilerini geliştiriyor. Sosyal duygusal dil alanlarını, aynı zamanda öz bakım becerilerini geliştiriyor. Çocuklar doğada problem çözerek benlik algıları ve kendilerine olan güvenlerini de geliştiriyor. Bu sebeple Yedibilim Anaokulu olarak eğitimimize bu şekilde devam ediyoruz.

WhatsApp Image 2022-12-26 at 18.26.16

VELİLERİMİZ GÖNÜL RAHATLIĞIYLA TERCİH EDEBİLİR

Okulumuz merkezi bir yerde. Ulaşım olarak çok kolay bir şekilde ulaşılabilecek bir yerde. Aynı zamanda okulumuzda orman etkinliği başta olmak üzer çift dil eğitimi, görsel sanatlar eğitimi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bahçe olarak çok geniş bir bahçeye sahibiz bahçemizde hastane, tamirhane, itfaiye, inşaat alanı oyun ve öğrenme alanları, mini basketbol, futbol sahaları, hayvanat bahçesi, organik tarım alanı bulunmaktadır. Bu durum incelendiğinde de velilerimiz Yedi Bilim Anaokulu’nu tercih edebilirler.

Haberin Devamı :https://www.afyonpostasi.com.tr/afyonda-cocuklar-bu-okulda-ormani-yerinde-kesfediyor

WhatsApp WhatsApp